KARATE TO SPORT DLA KAŻDEGO!
Karate powstało przeszło tysiąc lat temu, wykorzystując naturalne dla człowieka narzędzia, takie jak pięści, łokcie, kolana, stopy, czy głowa. Podstawą tej sztuki walki stał się systematyczny, rygorystyczny trening cielesny, który miał przygotować adeptów do fizycznego wysiłku, jakim niewątpliwie jest walka w pełnym kontakcie.
Obecnie treningi karate są dostosowane do poziomu ćwiczących. Powstało wiele grup rekreacyjnych, co pozwala na stopniowe doskonalenie technik i kondycji fizycznej z uwzględnieniem wieku czy posiadanego poziomu sprawności. Nie oznacza to jednak, że zajęcia są przez to ograniczane - wręcz przeciwnie! Ćwiczenia są bardzo urozmaicone. Sztuki walki są bowiem dyscyplinami ogólnorozwojowymi, co wpływa na to, że rozwijają wszystkie cechy motoryczne człowieka - zarówno szybkość, siłę, wytrzymałość, zwinność jak i gibkość. Uprawianie karate pomaga w odpowiednim rozciągnięciu mięśni, zwiększa wydolność sercowo-naczyniową i poprawia krążenie wieńcowe. Przyspiesza również przemianę materii i zmniejsza zużycie tlenu przez organizm. Sprawia, że czujemy się lepiej nawet przy wykonywaniu codziennych czynności. Mimo powszechnego przekonania, że sztuki walki przeznaczone są tylko dla mężczyzn, kobiety coraz częściej decydują się próbować swoich sił właśnie wśród tych dyscyplin. Nie dość, że dorównują poziomem ćwiczącym panom, to nieraz okazują się lepsze! Płeć piękna okazuje się bowiem bardziej zawzięta, nadrabiając warunki fizyczne psychiczną wolą walki. Cechuje je również lepsza gibkość, a systematyczne treningi pozwalają na cieszenie się nienaganną sylwetką. Sportowa rywalizacja, czy nabycie umiejętności samoobrony nie wyrażają w pełni istoty karate. Nieodłącznym jego elementem jest bowiem związana z nim filozofia, która pozwala na doskonalenie własnych cech psychicznych i szeroko rozumiany rozwój osobowościowo-duchowy.
Ćwiczenia fizyczne wywierają wpływ na kształtowanie charakteru, poznawanie własnych słabości i pracę nad sobą, a także redukują poziom strachu. Jest to istotne zarówno dla młodszych jak i starszych karateków. Dzieci uczą się dzięki temu cierpliwości, samoobrony, stanowczości, czujności czy umiejętności samokontroli wybuchów agresji. Koncentracja, zdobywana przy nauce skomplikowanych ruchów, pomaga w nauce. Dla dorosłych czas spędzony na ćwiczeniach jest sposobem na odreagowanie codziennych stresów, gdyż oddziałuje pozytywnie na autonomiczny układ nerwowy. Jego równowaga natomiast wpływa na stabilność emocjonalną, a co za tym idzie, chroni przed lękami i nerwicami oraz niebezpiecznymi konsekwencjami nadmiaru stresu. Najistotniejsza w sztukach walki jest, moim zdaniem, pasja. Człowiek, który oddaje się zajęciom, sprawiającym mu przyjemność, jest szczęśliwy. Istotę podejmowania wyzwań i osiągania małymi kroczkami wyznaczonych sobie celów podkreślał sam Masutatsu Oyama (założyciel stylu Kyokushin), który mówił: „Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości". Satysfakcja, jaką daje nam nauka kolejnych technik i układów kata, bywa nieoceniona.